Programme

Humanities, Technology and Cultural resilience

Mação, May 4th to 8th, 2020

 

 apheleiabanner

May 4

 

9h00 

Opening

9h30 

Harold Sjursen,Engineering and Humanities on Campus.The Extreme Case of C.P. Snow’s Two Cultures?

10h15 

Pause

10h45 

Steven Hartman, BRIDGES

11h15

Luís Oliveira, Societal challenges, IoT technologies and applications.

11h45 

Debate

14h30 

WORKSHOP Pedro Cura - Experimentation

Afternoon

 Workshop 1: using an app for heritage

May 5

 

9h30

Dragos Gheorghiu, The ethical use of it technologies to help communities discover their past and strenghten their identity.

10h15

Pause

10h45 

Claudia Popescu, The virtual reconstruction of a demolished museum - the reconstruction of a town’s memory.

11h15

Sara Cura,  The study of technology through Experimental Archaeology.

11h45 

Fabio Carbonne, “Even better than the real thing” (?). Considerations on the technologically-assisted decline of the West and the potential role of scientific and technological museums for peace.

 12h00

Debate

 Afternoon

Lectures, Exhibition and workshop

Dan Popovici, Projections in hard materials Workshop and ExhibitionDan Popovici, Projections in hard materials Workshop and Exhibition.

Ioana Stelea,  Traceology and technological gestures in the art of incision.

May 6

 

9h30 

Hsiung Ping-Chen, Time and Temporality: Reflections on Early Civilization and Early Enlightenment (Naratological Pedagogy as Technology of Imagination)

10h15 

Pause

10h45 

Odile Romain

11h15

Poo Mu-chou, Technology and cultural value of objects: the example of ding-tripod.

11h45

Debate  

Afternoon 

Students’ presentations

May 7

 

9h30 

Erika M. Robrahn-González

10h15 

Pause

10h45

Ana Cristina Lopes, Human-Centred Mobile Robotics Oliveira

11h15 

orge Alberto Soares Cruz, Maria Medianeira Padoin, André Luis Ramos Soaresorge Alberto Soares Cruz, Maria Medianeira Padoin, André Luis Ramos Soares, 
Preservation, Digitization and Availability of Documentary Collections (Historical and Administrative) of the municipalities that are part of the Fourth Italian Immigration Colony Rio Grande do Sul, Brasil .

11h45 

Debate

Afternoon 

Students’ presentations

May 8

 

9h30

Opening

 10h30

Renaldas Gudauskas, Saulė Jokūbauskienė, Consequences of Next Generation of Technologies for Competitive Advantage of Nations in the context of Global Risks 2020.

11h15

Pause

11h30

ound table 1 – Society: Rights, Opportunities and Risks

12h30

Debate

15h00 

Artifical Inteligence: technology and social projects – Nuno Madeira, Luís Oliveira.

15h30 

Roud table 2: Education, Science and Culture

17h

Closing conference:

Arlindo Oliveira, Da robotização à inteligência artificial: oportunidades, desafios e dilema.

18h

Closure